Egy helyet javítottunk, már nem vagyunk utolsó előttiek…
Megjelent a Magyar Nemzeti Bank 2022-es Versenyképességi jelentése. Az elemzés célja, hogy átfogó és hiteles képet adjon Magyarország versenyképességének olyan dimenzióiról, amelyekre a jegybank hagyományos makrogazdasági elemzéseiben kevesebb fókusz esik, noha meghatározó szereppel bírnak a gazdasági folyamatok alakulása szempontjából.
Figyelmünk a 85. oldaltól olvasható Egészséges társadalom fejezetre irányult, amelyben nem túl biztató képet kapunk az elmúlt és a várható időszak történéseiről:
“Magyarország az Egészséges társadalom területen 41,4 ponttal a 25. helyezést érte el a 27 uniós tagállam körében 2022-ben. Az előző évhez képest 1,5 ponttal emelkedett hazánk pontszáma, ami 1 helyes előrelépést jelentett. A magyar pontszám továbbra is érdemben elmarad a régiós(47,7 pont) és az uniós (59,3 pont) országok átlagától.”
Fontos megállapítás az adatok értelmezéséhez, hogy a koronavírus hatás még nem látszódik Versenyképességi jelentésben bemutatott mutatók jelentős részénél, mivel azokhoz még 2019-es adatokat vettek figyelembe.
A tartósan rossz hazai mutatók okai olyan – az MNB által is elismert tények -, amelyek miatt még hosszú évekig a sor végén maradunk:
“Magyarország GDP-arányos egészségügyi kiadásai (6,4 százalék) a 3. legalacsonyabbak az Európai Unióban. A hazai ráfordítások érdemben elmaradtak a többi visegrádi ország (7,1 százalék) és az uniós országok (9,9 százalék)átlagágától 2019-ben.
“A hazai egészségügyi rendszer egyik problémája, hogy az egészségügyi magánkiadások nem intézményesült formákban (egészségpénztárakon vagy kiegészítő magán egészségbiztosításokon) keresztül kerülnek elköltésre.”
“A háztartások közvetlen egészségügyi kiadásai a GDP 1,8 százalékát teszik ki, ami magasabb a régiós (1,2 százalék) és az uniós átlagnál (1,5 százalék) is.”
“Magyarország átlagon alulinak tekinthető az Európai Unión belül az egészségügyi ágazat humán erőforrás ellátottságban.”
“Főként a vény nélkül kapható gyógyszerek népszerűsége miatt a gyógyszerkiadások szintje GDP-arányosan a 3. legmagasabb az Európai Unióban.”
“Egy átlagos kórházi tartózkodás hazánkban 2 nappal hosszabb az uniós átlagnál, ami főként a szociális és az egészségügyi ellátórendszer közötti nem megfelelő együttműködés eredménye.”
Akit részletesebben is érdekelnek az adatok és grafikonok az egyes területek elemzései, itt találják a Versenyképességi jelentést.
Az LMDoki online kutatásokat is végez egészségügyi területen. Várjuk érdeklődését!