4×3 aktuális állítás a hazai magánegészségügyről
A magánegészségügy szerepe és aránya hosszú évek óta növekszik a hazai egészségügyben. Ez a növekedés töretlen és ahogy a tapasztalatok és a szakmai visszajelzések is mutatják, történjék bármi, a tendencia változatlan.
Milyen utóhatásai voltak a pandémiának a közegészségügyi ellátásokra? Miért profitált ebből is a magánegészségügy?
- A közellátás megítélése, közegészségügybe, az ellátás vezetőibe vetett bizalom tovább romlott.
- A halasztható beavatkozások nem voltak lehetségesek, vagy éppenséggel a várakozási idő nőtt “kivárhatatlanná”.
- A közegészségügy infrastruktúrája (várótermek állapota) sem tette népszerűvé azok használatát.
Mi a hatása az orvosi béremelésnek és hálapénz eltörlésének? Hogyan hatott ez a magánegészségügyre?
- A hálapénz a szabad orvosválasztás eszköze is volt, így a borítékban lévő pénz a magánegészségügyben kiállított számla kifizetésére került felhasználásra.
- Várhatóan nőni fog a várakozási idő, hiszen az orvosok csak a hivatalos munkaidejükben fogadnak betegeket az állami ellátásban.
- A hálapénz elmaradása az egészségügyi dolgozókat is a magán szféra felé tereli, ezzel is szűkítve az állami ellátás kapacitásait.
Melyik területeken leginkább észrevehető a magánszolgáltatások térnyerése?
- Nem meglepő, hogy a fogászati kezelés maradt az első helyen, a magánorvoshoz fordulók 94%-a már kénytelen volt költeni erre.
- Második helyen a szülészet-nőgyógyászat áll, hiszen itt a legfontosabb, a legérzékenyebb terület a szabad orvosválasztás.
- Harmadik a bőrgyógyászat, majd a szemészet, a laborvizsgálatok és az ultrahang következik a listán.
Mi várható ezután a hazai magánegészségügyben?
- A kereslet folyamatos növekedése indukálja a kínálat növelését, a hazai befektetők mellett nemzetközi cégek is újabb befektetéseket terveznek.
- Az egészségbiztosítási, és hozzájuk kapcsolódva a bankszektor is felsorakozott már (várva egy segítő kormányzati lépésre), mivel egy szűk rétegen kívül, a tömegek csak rajtuk keresztül képesek hosszú távon finanszírozni majd a magánszolgáltatások költségeit.
- Természetesen marad állami ellátás, hiszen bizonyos beavatkozásokat, illetve a sürgősségi és közellátást még belátható ideig csak az állami egészségügyben lehet megvalósítani.
A folyamatos változások kapcsán egy időpontfoglaló applikációt készítettünk, amely itt letölthető!